Shih-tzu

19. dubna 2010 v 14:09 | Michi & Blacky
Za text od Slova Původ děkuji celysvet.cz
A za fotku na Banneru mě :)
*********************
Já osobně doma shih-tzu mám,a nemůžu si stěžovat že by nějak línal(pelíchal).A je vhodný na agility,a jiné psí sporty.Jako mazel i pejsek na chov :).Nepotřebuje nějak zvlášť pozornost,ale je raději se svým páníčkem :).

cat-blacky.blog.cz¨

PŮVOD:
Shi-Tzu je plemenem známým již ze 17. století z Číny, kde bývali respektováni jako trpasličí typ tibetského teriéra. Číňané věnovali velkou pozornost zkrácení lícové (obličejové) části, a pro dosažení takového typu křížili Shi-Tzu s miniaturními psíky. Pro svoji miniaturnost a neobvyklost se stali nejoblíbenějšími psíky císařů. Vývoz Shi-Tzu z Číny byl zakázán až do smrti císařovny Sysi v roce 1908. Ve Velké Británii představili Shi-Tzu pouze v roce 1931 a v roce 1940 bylo vyhlášeno jako samostatné plemeno. V USA byli přestavení v roce 1938 a 1. září 1969 byli oficiálně připuštěni na výstavu.
POPIS:
Shi-Tzu (Shih - tzu) je plemenem malých společenských psů z Číny. 
Je to malý, statný, hojně osrstěný pes, se zřetelně domýšlivým držením těla a tváří jako chryzantéma. Je to inteligentní a aktivní pes, s živým a bystrým výrazem. Je přátelský a nezávislý. Hlava je široká a kulatá, s delším rozpětím mezi očima a s jasně zřetelným stopem. Je charakteristická dlouhou srstí, spadající přes oči. Zřetelný vous, kníry a srst, vyrůstající na nose nahoru, dávají hlavě vizuální vzhled chryzantémy. Nos je černý nebo v barvě jater, s široce otevřeným chřípím. Vrchol nosu by měl být v jedné linii s dolním očním víčkem. Čenich je široký, čtvercový a krátký, není vrásčitý, ani scvrklý. Od konce ke konečku měří 2,5 cm. 
Shi-Tzu má širokou, mírně vystouplou čelist. Oči jsou velké, tmavé a kulaté, jsou dobře posazené, ale nevyčnívají. Mají velmi teplý výraz a neukazují oční bělmo. Uši jsou velké, dlouhé a zavěšené. Krk je velikostí i délkou úměrný a hezky klenutý. Přiměřená délka působí pyšné držení hlavy. Tělo je od kohoutku po záď delší než jeho výška v kohoutku. Hruď má širokou a hlubokou. Ocas je vysoko posazený, silně opeřený, nesený vesele a přehozený přes záda. Chůze i pohyb jsou plynulé a poněkud domýšlivé. 
Shi-Tzu mají jedinečně krásný vzhled, a jsouc si vědomi jeho unikátnosti, mají hrdou a nezávislou povahu. 
VÝŠKA:
Výška v kohoutku Shi-Tzu nepřesahuje 26, 7 cm. 
Typové a plemenné charakteristiky nejvyšší důležitosti nejsou za žádných okolností obětovány samotné velikosti pejska. 
VÁHA:
Shi-Tzu váží v rozmezí 4,5 až 8,1 kg. Ideální váha je 4,5 až 7,3 kg.
 


Komentáře

1 T!nuSh & HAFICI T!nuSh & HAFICI | Web | 19. dubna 2010 v 14:15 | Reagovat

→ Jou, Shi-Tzu se mi moc líbí ^^
Přemýšlela jsem o ní když mi umřela Daisy.
Ale mamka nakonec chtěla Maltézáčka ^^

2 Myškyn Myškyn | Web | 19. dubna 2010 v 14:17 | Reagovat

krásný design ,)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.